Depilacja laserowa

Skuteczność zabiegu

Istotą działania lasera na mieszek włosowy jest zjawisko selektywnej fototermolizy. Światło lasera pochłaniane jest wybiórczo przez struktury mieszka włosowego zawierające melaninę i zamieniane jest na ciepło, które niszczy elementy włosa odpowiedzialne za jego wzrost. Zjawisko to jest najskuteczniejsze dla włosów znajdujących się w fazie aktywnego wzrostu (anagen). Pozostałe okresy wzrostowe naszych włosów – faza zaniku (katagen) i spoczynku (telogen) są nieme na działanie lasera. Po fazie telogenu następuje powrót do fazy aktywnego wzrostu, czyli anagenu.

W celu osiągnięcia pożądanych efektów należy zabieg powtórzyć co 8-12 tygodni, zwykle przeprowadza się minimum 4 zabiegi. Pacjenci o włosach cieńszych oraz jaśniejszych czy osłabionych wcześniejszą depilacją: woskiem, pęsetą, depilatorami mechanicznymi czy laserami innego typu mogą wymagać przeprowadzenia czwartego i piątego zabiegu depilacji dla uzyskania lepszych wyników.

Przeciwskazania do zabiegów

  • ciąża, choroby nowotworowe, indywidualna terapia hormonalna (hormony światło uczulające), włosy blond, rude, siwe, fotodermatozy i choroby pęcherzowe skóry; bielactwo, łuszczyca; padaczka (względne); skłonność do przebarwień (względne); skłonność do bliznowców; aktywne infekcje skóry, retikularis (skórka marmurkowa)

Przeciwskazania czasowe:

  • świeża opalenizna, skóra po stosowaniu samoopalacza, skóra podrażniona
  • terapia doustna retinoidami (Izotek)
  • terapia ziołami i lekami światło uwrażliwiającymi (dziurawiec, herbata Figura 1,2)
  • terapia miejscowa kremami z vit.A,C, kwasami owocowymi i lekami złuszczającymi
  • wcześniejsza depilacja przez wyrywanie (pęseta, wosk, depilatory mechaniczne)

Przygotowanie do zabiegu

Pierwszy zabieg poprzedzony jest konsultacją, na której omawiany jest przebieg zabiegu oraz przeprowadzana ankieta medyczna. Osoby zakwalifikowane do zabiegu mają wykonywaną próbę laserową z ustaleniem optymalnych dla danego fototypu skóry parametrów zabiegowych.

Przed zabiegiem skóra powinna być umyta, ogolona, niczym nie posmarowana. Każda skóra w sposób indywidualny reaguje na zabieg. Reakcją naturalną jest rumień i/lub obrzęk około mieszkowy, zwykle krótkotrwały. Ewentualne powikłania (pęcherzyki, strupki, nadżerki, przebawienia i odbarwienia) są sporadyczne, zwykle związane z nie przestrzeganiem zasad przygotowania do zabiegu i postępowania po zabiegu. Mają charakter przejściowy, choć przebarwienia i odbarwienia u nielicznych osób mogą utrzymywać się do kilku/kilkunastu tygodni.