Depilacja laserowa

SYSTEM LIGHT SHEER

Laser diodowy Light Sherr amerykańskiej firmy Lumenis (światowy lider w produkcji laserów medycznych i kosmetycznych) jest najnowocześniejszym na rynku urządzeniem do usuwania zbędnego owłosienia. Posiada certyfikat bezpieczeństwa i jakości wydany przez amerykański Urząd ds.Żywności i Leków FDA, honorowany na całym świecie oraz certyfikaty odpowiednich instytucji europejskich, w tym ISO 9001.

  • System Light Sheer wyposażony jest w dwie głowice emitujące z częstością 3 Hz światło lasera diodowego o długości fali 800 nm i bardzo wysokiej mocy efektywnej 1600W oczasach impulsu 30,100 i 400 msek.

Głowica

Pierwsza z głowic posiada niewielkie okienko terapeutyczne z syntetycznego szafiru o wymiarach 9 x9 mm i służy do bardzo skutecznej i precyzyjnej depilacji dowolnych obszarów ciała. Chłodzona końcówka szafirowa będąca własnością patentową firmy zapobiega oparzeniom, dzięki czemu występowanie komplikacji jest bardzo obniżone (poniżej 0,1%).

Głowica

Druga głowica to nowatorskie połączenie dużej powierzchni zabiegowej 22x35 mm z podciśnieniem, co zapewnia bardzo szybką, skuteczną i bezbolesną trwałą depilację dużych powierzchni ciała jak nogi, plecy czy tors. Przykładowo zabieg depilacji nóg zajmuje nową głowicą ok.15-20 minut, a nie jak poprzednio 2-3 godzin. Zabieg nie jest bolesny, a głowica nie wymaga chłodzenia

Badania prowadzone na rynku europejskim potwierdzają skuteczność obu głowic.

Skuteczność zabiegu

Istotą działania lasera na mieszek włosowy jest zjawisko selektywnej fototermolizy. Światło lasera pochłaniane jest wybiórczo przez struktury mieszka włosowego zawierające melaninę i zamieniane jest na ciepło, które niszczy elementy włosa odpowiedzialne za jego wzrost. Zjawisko to jest najskuteczniejsze dla włosów znajdujących się w fazie aktywnego wzrostu (anagen). Pozostałe okresy wzrostowe naszych włosów – faza zaniku (katagen) i spoczynku (telogen) są nieme na działanie lasera. Po fazie telogenu następuje powrót do fazy aktywnego wzrostu, czyli anagenu.

W celu osiągnięcia pożądanych efektów należy zabieg powtórzyć co 8-12 tygodni, zwykle przeprowadza się minimum 4 zabiegi. Pacjenci o włosach cieńszych oraz jaśniejszych czy osłabionych wcześniejszą depilacją: woskiem, pęsetą, depilatorami mechanicznymi czy laserami innego typu mogą wymagać przeprowadzenia czwartego i piątego zabiegu depilacji dla uzyskania lepszych wyników.

Przeciwskazania do zabiegów

  • ciąża, choroby nowotworowe, indywidualna terapia hormonalna (hormony światło uczulające), włosy blond, rude, siwe, fotodermatozy i choroby pęcherzowe skóry; bielactwo, łuszczyca; padaczka (względne); skłonność do przebarwień (względne); skłonność do bliznowców; aktywne infekcje skóry, retikularis (skórka marmurkowa)

Przeciwskazania czasowe:

  • świeża opalenizna, skóra po stosowaniu samoopalacza, skóra podrażniona
  • terapia doustna retinoidami (Izotek)
  • terapia ziołami i lekami światło uwrażliwiającymi (dziurawiec, herbata Figura 1,2)
  • terapia miejscowa kremami z vit.A,C, kwasami owocowymi i lekami złuszczającymi
  • wcześniejsza depilacja przez wyrywanie (pęseta, wosk, depilatory mechaniczne)

Przygotowanie do zabiegu

Pierwszy zabieg poprzedzony jest konsultacją, na której omawiany jest przebieg zabiegu oraz przeprowadzana ankieta medyczna. Osoby zakwalifikowane do zabiegu mają wykonywaną próbę laserową z ustaleniem optymalnych dla danego fototypu skóry parametrów zabiegowych.

Przed zabiegiem skóra powinna być umyta, ogolona, niczym nie posmarowana. Każda skóra w sposób indywidualny reaguje na zabieg. Reakcją naturalną jest rumień i/lub obrzęk około mieszkowy, zwykle krótkotrwały. Ewentualne powikłania (pęcherzyki, strupki, nadżerki, przebawienia i odbarwienia) są sporadyczne, zwykle związane z nie przestrzeganiem zasad przygotowania do zabiegu i postępowania po zabiegu. Mają charakter przejściowy, choć przebarwienia i odbarwienia u nielicznych osób mogą utrzymywać się do kilku/kilkunastu tygodni.